Ev yapımı makarna/Homemade pasta

Kim üstünde dumanı tüten sıcacık bir tabak makarnaya hayır diyebilir ki… Özellikle ev yapımıysa ve de aşçı makarnanın o sert hamurunu yoğururken birazcık sevgisinden de katmışsa 🙂 Afiyet olsun!
Who could say no to a portion of piping hot pasta… Especially, if it is homemade and if the cook added a tiny bit of love while kneading the pasta dough 🙂 Enjoy!


ev-yapimi-makarna_2-2

Malzemeler (2-3 kişilik):

 • 225gr un,
 • 75gr irmik unu,
 • 3/4 su bardağı su (oda sıcaklığında).

Yapılışı:

 • Unları ve de suyu geniş bir kabın içerisine alıp güzelce yoğurun. Hamur biraz sert olacaktır. Ama daha fazla su eklemeyin. Biraz sıkı çalışma ile ve de sevgi ile yoğurunca güzel bir sonuç elde edeceksiniz 🙂
 • Hamuru tezgahın üzerine alıp en az 5-10 dakika yoğurun. Açıp tekrar yoğurun ve tekrar… Böylece makarnamız pürüzsüz ve lezzetli olacaktır. Hamurda un kalmayacak ve de hamur pürüzsüz olacak şekilde bir top elde ettikten sonra hamuru streç film ile sarıp yarım saat bekletin.
 • Makarna makineniz var ise onunla açabilirsiniz, fakat, makineniz yok ise daha fazla sevgi katacağınız bir yöntem var, merdane 🙂 Her iki yöntem için de öncelikle tezgaha un serpiniz ve makarna hamurundan ceviz büyüklüğünde bir topu unun ortasına yerleştirin. Parmak uçlarınız ile hamuru yassılaştırın.
 • Makine ile çalışıyor iseniz makineyi en geniş aralığa ayarlayın ve hamuru silindirlerin arasında geçirin. Daha sonra aralığı biraz kapatın ve de hamuru tekrar geçirin. Eğer Tagliatelle yapmak istiyorsanız makinenin ayarını orta ayardan bir yada iki derece fazla olan ayara getirin ve de hamuru tekrar geçirin. Her aşamadan önce hamura hafiften un serpmeyi ihmal etmeyin. En son olarak hamuru tekrar hafif unlayın ve rahat kesebileceğiniz şekilde katlayıp 0.5cm eninde makarnalar halinde kesin (yukarıdaki resimdeki gibi).
 • Eğer merdane ile açacaksanız makarnanız istediğiniz incelikte olana kadar merdane yardımı ile hamuru açın. Her aşamada hamurun iki tarafına da hafiften un serpmeyi unutmayın. Açmanıza yardımcı olacaktır. Eğer benim gibi tagliatelle yapıyorsanız 1mm kalınlığına kadar açmanız yeterli olacaktır.
 • Burada en önemli nokta makarna hamuru ile hızlı çalışmalısınız yoksa hamurunuz kurur. Ya da hamurun üzerini nemli ve temiz bir mutfak bezi ile örtülü tutun ki kurumasın.
 • Benim gibi tagliatelle yaptıysanız kaynar suda 7-8 dakika haşlayın. Süzdüğünüz makarnayı istediğiniz sos ile harmanlayın. Afiyet olsun 🙂

Ingredients (2-3 portion):

 • 225g flour,
 • 75g semolina flour,
 • 3/4 cup water (at room temperature).

Directions:

 • Add the flour and semolina flour in a large bowl. Add water and knead the dough. The pasta dough will be hard, but, do not put more water. After a little bit hard work and love, the dough will be smooth and perfect 🙂
 • Place the dough on the work surface and knead it for about 5-10 minutes. Knead and knead again… In this way, you will have a smooth and delicious pasta at the end. When you have smooth and silky dough instead of rough and with lots of flour on it, it means that your dough is ready. Wrap the dough with cling wrap and set aside for about half an hour.
 • If you have a pasta machine, you can use it. But, if you don’t, you have more chance to put more love in your pasta using the dough roller 🙂 For both methods, dust flour to your work surface and take pasta dough with the size of a large wallnut and place it on the flour. Flat the dough with the fingertips.
 • If you use the pasta machine set the pasta machine at its widest option and roll the pasta dough through it. Then, set the pasta machine a little bit narrower. Roll the pasta dough again through it. Set the pasta machine at the necessary distance for your desired pasta type. If you would like to do tagliatelle as I did, you can set the machine a little bit narrower than the middle setting and pass the pasta dough through it. Do not forget to lightly dust flour on the dough before every step. At last, lightly dust flour on the pasta again and fold it to cut it easily. Then, cut your pasta as you desire. For tagliatelle, cut it having 0.5 width (as seen in the picture above).
 • If you use dough roller roll the dough the way you want it. Don’t forget to lightly dust the dough with flour. If you want to make a tagliatelle as I did, you need to roll the dough down to about 1mm.
 • The most important thing here is that you need to be fast while making the pasta. Otherwise, your pasta dough will dry really quick. Or, you can cover the pasta dough with a dump clean tea towel to prevent from drying.
 • If you did tagliatelle as I did, add the pasta in boiling water and cook for about 7-8 minutes. Drain the pasta and cook with your desired sauce. Enjoy 🙂
Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s